Hoşgeldin Ziyaretçi
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı
  

Şifre
  

Forumlarda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 14
» En Son Üyemiz: fatih.uz
» Konu Sayısı: 66
» Mesaj Sayısı: 78

Tam İstatistik

Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 1 Misafir

En Son Konular
PALIO 1.2 S
Forum: Palio 1.2 8v
Son Mesaj: Hüsami
Dün, 03:15 PM
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 34
Kaput Rüzgarlığı
Forum: Hangi Aksesuarları Taktırdınız ?
Son Mesaj: Hüsami
Dün, 03:11 PM
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 20
Sağlık Bakanlığı Türkiye’...
Forum: Serbest Kürsü
Son Mesaj: admin
03-11-2020, 06:10 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 13
1.3 Multijet Yakıt Göster...
Forum: Araç Sorunları Çözümleri
Son Mesaj: admin
03-08-2020, 02:05 PM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 18
Selamlar
Forum: Üyelerimizi Tanıyalım
Son Mesaj: admin
03-08-2020, 02:04 PM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 20
Pr Sigorta
Forum: Sigorta TüvTurk Kasko
Son Mesaj: Hüsami
03-08-2020, 10:45 AM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 17
Soğuk Havalarda uzun süre...
Forum: Genel Araç Bilgisi ve Sürücü Eğitimi
Son Mesaj: Hüsami
03-08-2020, 10:38 AM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 19
FIAT PALİO GİZLİ ÖZELLİK ...
Forum: Aracımızda Bulunan Özellikler
Son Mesaj: Hüsami
03-08-2020, 10:23 AM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 43
palio kapı gergi ses soru...
Forum: Araç Sorunları Çözümleri
Son Mesaj: Hüsami
03-08-2020, 10:20 AM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 32
siena palio albea kapi ta...
Forum: Araç Sorunları Çözümleri
Son Mesaj: Hüsami
03-08-2020, 10:18 AM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 36

 
  Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin ilk corona hastasını anlattı
Gönderen: admin - 03-11-2020, 06:10 PM - Forum: Serbest Kürsü - Cevap Yok

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası ile ilgili "Tedirgin olalım ama panik olmayalım. Çok az kişiyle temas edip, çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var. Erken dönemde ateş ve öksürüğü olduğu dönemde yakalandı ve o sayede de çok az temaslısının olduğu bir dönemi yakaladık. Türkiye'de evet doğru, artık vakamız var; ama bu vaka 'Türkiye'de virüs dolaşıyordur'a neden olmuyor" dedi. 
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, Türkiye’de görülen ilk koronavirüs vakası, koronavirüsün bulaşma yolları ve virüse karşı alınması gereken tedbirler hakkında açıklama yaptı.
Prof. Dr. Kara, Türkiye’de görülen virüs saptanan kişinin karantina altında olduğunu hatırlatarak, “Yurt dışından geldiğini biliyoruz. Yurt dışında virüsü aldığını biliyoruz.
Geldikten sonra Türkiye içerisinde çok fazla temasının olmadığını ve o temasları da bizim ulaşıp, şu anda kontrol altına aldığımızı, izolasyon altına aldığımızı ve 14 gün kadar da karantinada tutacağımızı söyleyebiliriz” dedi.


‘1 METREDEN UZAK MESAFEDE DURMAK RİSK DEĞİL’

Prof. Dr. Kara, söz konusu kişi ile birlikte yakınlarının da gözlem altında olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

* Uçaktakiler veya diğerleri, onlar için açıkçası bir şey söylemem çok doğru değil, belki bunu Bakan Bey veya Sağlık Bakanlığı açıklayabilir.

* ‘Temas’ derken benim sizinle yan yana 1-2 saniye durmam, yanınızdan geçmem, bunlar temas olarak değerlendirilmemeli. 1 metreden yakın mesafede yaklaşık 10 dakika bulunmak, karşılıklı konuşmak ya da aynı ortam içerisinde, aynı kapalı alanda, aynı odada birkaç saat bulunmak bunlar temas.

* Aynı lokantada, aynı masada durmak risk değildir, aynı yerde 1 metreden daha uzak mesafede bulunmak, bunlar da açıkçası risk olarak değerlendirilmemelidir” diye konuştu.

‘TEDİRGİN OLALIM AMA PANİK OLMAYALIM’

Prof. Dr. Kara Türkiye’nin ilk corona virüsü vakasıyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:* Tedirgin olalım; ama panik olmayalım. Bu vaka yurt dışından virüs alarak geldi ve kendisi de bunu değerlendirdiği için, riskli olabileceğini bildiği için, çok az kişiyle temas edip, çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var.

* Erken dönemde yakalandı bu vaka, ateş ve öksürüğü olduğu dönemde yakalandı ve o sayede de çok az temaslısının olduğu bir dönemi yakaladık.

* Türkiye’de evet doğru, artık vakamız var; ama bu vaka ‘Türkiye’de virüs dolaşıyordur’a neden olmuyor. O nedenle de biz hala ülkemizde tüm önlemlerimize aynı sıklıkla devam edelim.

* Son 14 gün içerisinde yurt dışındaysanız lütfen evinizde kalmaya çalışın, lütfen çok az kişiyle temas edin, mümkünse dışarıya, toplu yaşam alanlarına çıkmayın.

* Eğer bu dönem içerisinde ateşiniz, öksürüğünüz, çok ciddi halsizliğiniz, yorgunluğunuz gelişirse de hemen bir maske takarak o şartlarda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve ‘ben son 14 gün içerisinde şu ülkedeydim, şu anda da bu bulgularım var’ deyip, mümkün olduğu kadar diğer insanlardan uzakta kalıp sağlık personelinin size yardımcı olmasını bekleyin

[Resim: ates-kara-foto-dha.jpg]Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara. Foto: DHA

‘SİGARA İÇİYORSANIZ RİSKİNİZ DAHA FAZLA’

Corona virüs ile ilgili risk gruplarına da dikkat çeken Ateş Kara söyle konuştu:

* Virüsü alma yönünden herkes aynı riskte. Sigara içiyorsanız riskiniz daha fazla doğru; ama onun dışında virüsü alma yönünden herkes aynı riski taşıyor. O nedenle önlemleri herkesin alması lazım.

* Ama virüs aldıktan sonra hastalığın geçirilmesinde kimler daha ağır geçiriyor veya kimler hastaneye yatacak kadar ağır geçirebiliyor? İşte o grupta direkt olarak öne çıkan birincisi yaş.* Yaşamın tecrübeli dönemi, 60-65 yaşın üstü. Artı tansiyon gibi, şeker hastalığı, kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı gibi altta başka bir hastalığı olanlar veya savunma sistemini zayıflatıcı ilaç kullananlar, bu kişilerde hastalığın daha ağır seyrettiğini biliyoruz. Onların da riskinin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz

‘ÇOCUKLARDA ÖLÜMCÜL DEĞİL’

Prof. Dr. Kara, hastalığın çocuklarda ve 50 yaşın altındaki kimselerde ölümcül olma riskinin çok düşük olduğunu kaydederek şunları söyledi:

* Çocuklarda hastalanma oranı çok düşük, yani 9 yaşın altındaki çocuklarda. Virüsü alabiliyorlar; ama bu virüsün hastalık tablosuna neden olması çok düşük, öldürmesi neredeyse hiç yok.

* Yani çocuklarda ölümcül değil. 9 yaşından neredeyse 50 yaşına kadarsa yine hastalığın ölümcül olma ihtimali çok ama çok düşük. O kadar ağır seyretmiyor, bin  kişiden 2 kişisinden daha azında probleme neden oluyor.

* Ama yaş yükselmeye başladığı anda, işte o zaman ölümcüllüğü bir miktar artıyor. Hastalığın ağır geçirilmesi bir miktar artıyor. O nedenle virüsü herkes alabilir; ama hastalığın ağır geçirilmesindeki en önemli faktör veya en önemli risk sigara içmek gibi, 60 yaşın üstü gibi, şeker hastalığı gibi beraberinde özellikle kalp hastalığı, akciğer hastalığının varlığı gibi nedenler ölümcül olmasını artırıyor

‘TÜRKİYE´DE MASKE TAKMAYA GEREK YOK’

Türkiye’de şu anda maske takmaya gerek olmadığını ifade ederek Prof. Dr. Kara açıklamasına şöye devam etti :

* Virüs içeride dolaşmıyor, o bakımdan siz bugün sokağa çıktığınızda, herhangi bir yere gittiğinizde virüsle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük, hatta yok.

* Türkiye’de de bunu sadece yeni koronavirüs için konuşmayalım. Özellikle kış aylarında solunum yolları enfeksiyonları, nezleniz, hapşırığınız, öksürüğünüz var, ateşiniz var, hastasınız, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz; ama mutlaka işe gitmek zorundasınız. İşte o zaman maske takarsanız bu çevrenize bir saygıdır.

* Mesela sizde hastalık hafif gider; ama çok yaşlı birisinde veya başka birisine bulaştırırsanız, diyelim ki markette, işte o zaman o kişi için bu hastalık ölümcül bile olabilir.
* O nedenle hastaların maske takması, hasta olduğunu hissedenlerin maske takması evet, o da ne zaman? Özellikle toplu yaşam alanlarına geçerken veya dışarıya çıkarken. [b](DHA)[/b]

Bu öğeyi yazdır

  1.3 Multijet Yakıt Göstergesi Sorunu (Tamiri)
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 11:26 AM - Forum: Araç Sorunları Çözümleri - Cevaplar (1)

Fiat Albea (Palio) Şamandıra Tamiri

fiat albea 1.3 mjet in şamandırasını tamir ettim göstergede mazot son çeyreğe geldiğinde depoda yakıt kalmasada orda takılı kalıyordu ancak şamandıra tamirinden sonra normale döndü şimdi nasıl yapıldığına gelelim öncelikle aracı düz biyere çekiyoruz ve arka koltuğu kaldırıyoruz orda kesik bir halıflex var  yarım daire gibi onu kaldırınca gri bir vidalı yer çıkıyor vidalarını söküyoruz 
[Resim: 1.jpg]
daha sonra karşımıza gelecek olan kısımda resim 2

[Resim: 2.jpg]
kabloları ve hortumları tek tek dikkatlice çıkardıktan sonra resim 3e bakınız

[Resim: 3.jpg]

görüldüğü gibi çok pis etrafını temizleyip uygun bir anahtarla ben pense ile görülen 12 adet vidayı söktüm

daha sonra resim 4

[Resim: 4.jpg]

içinden bu çıktı ve depo tamamen karşımdaydı içinde mazot gözüküyordu dikkat hortumları sökerken bir miktar mazot akacak telaşlanmayın mazot hava yapar bir miktar mazotu atacak resim 5e bakın 
[Resim: 5.jpg]
üzerinde gösterge var o göstergenin üzerinde üst kısımdaki çizgili kısımın birleştiği görülüyor çok dikkatli bir şekilde onu temizleyip maket bıçağı gibi bi aletle hafiften kazıyın çizgi şekline gelince olay tamamdır şimdi aynı şekilde taoplayın tamamdır 600₺ lik masraftan kurtardım böylece elinizden geliyorsa albeası olanlar mutlaka yapsın göstergede şimdi turuncu çizgiye kadar düştü ibre bunu siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istedim belki albeası olan yada alacak olan vardır diye


son resimdeki gibi olacak 
resim 6

[Resim: f602513d-b4af-4abc-b20a-e7780a0f79e1.png]

Bu öğeyi yazdır

  Pr Sigorta
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 10:45 AM - Forum: Sigorta TüvTurk Kasko - Cevap Yok

Türkiye de sigorta yaptırabileceğiniz en uygun sigorta firmalarından biri yıllardır o şekilde bu firmaya yaptırıyorum 
[/url]www.prsigorta.com


[url=https://www.google.com/search?client=opera&hs=mFZ&sxsrf=ALeKk02kwVaXyoyIhSExP-aPT9SfocMg1w:1583653406805&q=pr+si%CC%87gorta+adres&stick=H4sIAAAAAAAAAOPgE-LVT9c3NEyvrMgyy8ip0pLNTrbSz8lPTizJzM-DM6wSU1KKUouLF7EKFRQpFGeeaU_PLypJVEgEiQIA-EGd80UAAAA&ludocid=6694040661389251271&sa=X&ved=2ahUKEwj64YnWsIroAhVI-qQKHYrcB6oQ6BMwFXoECB4QAg]Adres
: Barbaros, Nidakule Kuzey, Begonya Sk. No:3 D:102, 34746 Ataşehir/İstanbul


+90 (551) 592 58 58

 0 (216) 356 58 00

info@prsigorta.com

PR Sigorta; Telefon 444 2 258

Bu öğeyi yazdır

  Kaput Rüzgarlığı
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 10:40 AM - Forum: Hangi Aksesuarları Taktırdınız ? - Cevaplar (2)

Aracıma kaput rüzgarlığı taktım çok güzel duruyor

[Resim: attachment.php?aid=3]Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
   
Bu öğeyi yazdır

  Soğuk Havalarda uzun süre kullanılmayan dizel aracı çalıştırma
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 10:38 AM - Forum: Genel Araç Bilgisi ve Sürücü Eğitimi - Cevap Yok

Soğuk Havalarda uzun süre kullanılmayan dizel aracı çalıştırma

öncelikle araca bindikten sonra anahtarı kontağa takalım ve yarım kontak yaparak parkları yakalım daha sonra 3-5 saniye bekleyip marş yapmadan kontağı kapatalım sonra yine bir   3-5 saniye daha bekledikten sonra kontağı açalım ışıklar söndükten onra marş yapalım arabamız zorlanmadan çalışacaktır

Bu öğeyi yazdır

  Aracım 1.3 mjet Albea
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 10:11 AM - Forum: Yakıt tüketimi - Cevap Yok

yakıt tüketimi yaz kış değişmekle birlikte ortalama 5.2-5.4 litre şehir içi

Bu öğeyi yazdır

  Selamlar
Gönderen: Hüsami - 03-08-2020, 10:09 AM - Forum: Üyelerimizi Tanıyalım - Cevaplar (1)

Adım Yakup

Yaş 41

İstanbul

2015ten beri taksi çıkması 1.3 albeam var arabamdan memnunum bazı sorunlarını kendim çözüyorumEklenti Dosyaları Tırnak(lar)
       
Bu öğeyi yazdır

  Palio 1.4 rolanti sorunu
Gönderen: admin - 03-07-2020, 11:24 PM - Forum: Araç Sorunları Çözümleri - Cevap Yok

Palio 1.4 rolanti sorunu ve azıcıkda olsa yakıt tasarrufu için şu işlemleri uyguladım işe yaradı arkadaşlar .. kırmızı ile şaretlediğim yerlere dikkat !
İşlem şu şeklde;

1-) Boğaz kelebeğinin üzerindeki yuvarlak kapağı açın ve keleğe temas eden kısımda bir conta var sıcaktan dolayı sertleşmiş olacaktır onu sökün ve yerine oring yada şambiyel lastiği vb gibi kauçuk bir conta yapın .. ( ben oring taktım ) ve son olarak kapağı açmışken balata sprey ile bi güzel içindeki pisliği temizleyin sonra kapağı kapatın

2-) hava filtresi kirli ise değiştirin ve resimde çizdğim gibi kenarlarını koli bandıyla bantlayın hava almamasını sağlayın

3-) ve yine hava filtresinden boğaz kelebeğine giden hava emiş hortumunun bağlantı kelepçeli olan kısmını bantlayın az da olsa hava alıyor . Oradaki hava akışını bantlayarak gideriyoruz

4-) yine hava filtre kabinin arkasından manifolda giden bir kağıt hortum var onu yırtık ise değiştirin ve hava kabinine baglanan kısmını bantlayın hava akışını giderin

5-) map sensörünü sökün ve üzerinde takılı olan ince hortumun sağlam olduğuna ve hava almadığından emin olun (map sensörü nerde takılı diye soran olursa resim atarım)

6-) yine boğaz kelebeğinin alt arka tarafında rolanti motoru var onu da sökün ve üzerindeki pisliği temizeyin (benimki temizdi ben dokunmadım)

[Resim: 87815751_10222896860516816_7329815458213...e=5E9303D0]
[Resim: 89499387_10222896860636819_1071612525243...e=5E95EA02]
[Resim: 89764604_10222896861076830_3427625816240...e=5E973638]

Bu öğeyi yazdır

  Yerli otomobil için fabrika kuruluş lansmanı 12 Mart'ta Gemlik'te yapılacakYerli otom
Gönderen: admin - 03-07-2020, 02:02 AM - Forum: Otomobil Haberleri - Cevap Yok

Yerli otomobil için üretim tesislerinin kurulacağı Bursa'nın Gemlik ilçesinde 12 Mart'ta fabrikanın kuruluş lansmanı yapılacak.
[Resim: Hxlhj1DZFkG5rtxVhARIIQ.jpg?width=660&mod...scale=both]
Bursa Milletvekilleri Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) buluştu. Toplantının ana gündemi yerli otomobil fabrikası oldu. Fabrikanın kuruluş lansmanının 12 Mart'ta Gemlik'te yapılması da kararlaştırıldı.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursa Milletvekillerini ve Bursa İli Oda Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarını Ankara'da ağırladı. Gemlik'ten toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir ve Borsa Başkanı Özden Çakır katıldı.TOBB Birlik Merkezi'nde gerçekleşen öğle yemeğine AK Parti'den TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Zafer Işık, Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç, Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel ile CHP'den Erkan Aydın ve MHP'den Hidayet Vahapoğlu katılırken, yemekte BTSO Başkanı İbrahim Burkay'la beraber 17 ilçenin Ticaret odası ve borsası başkanları da hazır bulundu.
Toplantıda Bursa’nın çok önemli bir ekonomik güç olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, potansiyelinin tam olarak kullanılması halinde ülke ekonomisine katkısının daha da artacağını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, Bursa ilinin temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunurken, Türkiye`nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında Bursa Milletvekillerine ve Oda Borsa Başkanlarına bilgilendirmede bulundu.


[Resim: eZTqJuVzEU2M7NM_uMhvNA.jpg?width=960&mod...scale=both]
Bursa TB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı da Bursa’nın neferleri olarak bir araya geldiklerine işaret ederken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na, iş dünyası adına Bursa’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Matlı, şehrin ekonomisinin ele alınması açısından toplantının önemine dikkat çekti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da göreve geldiklerinden bu yana ortak akıl toplantıları yaptıklarını söyledi. Burkay, yürüttükleri projelerin Türkiye’ye rol model olacak çalışmalar olduğuna vurgu yaparak, “Bakan ve Milletvekillerimize Bursa’nın meselelerinden dolayı dertlendikleri için teşekkür ediyorum” dedi.


[b][b]PİNİNFARİNA CEO'SU: TÜRKİYE'NİN MACERASINA KATKIDA BULUNMAK BİZİ GURURLANDIRDI[/b]
[/b]

Bu öğeyi yazdır

  Akaryakıt sektöründen "KDV, ÖTV'ye dahil edilsin" talebi
Gönderen: admin - 03-07-2020, 02:00 AM - Forum: Otomobil Haberleri - Cevap Yok

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı İmran Okumuş, "Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilgili talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV'nin olmaması, KDV'nin ÖTV'ye dahil edilmesi" dedi.
[Resim: xuz9shYcsUemzE25QJz2yg.jpg?width=660&mod...scale=both]

[b][b]Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş[/b], Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Merkezinde düzenlenen "TİSK Basın Sohbetleri"nde, akaryakıt sektörünün durumu, sorunları ve talepleriyle ilgili açıklamada bulundu.

PÜİS'in Türkiye'nin dört bir yanındaki 9 bin 700 kayıtlı akaryakıt bayisini temsil ettiğini belirten Okumuş, üyesi oldukları TİSK'in "yeni nesil sendikacılık" vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Akaryakıt sektörünün göz önünde olduğunu ve günlük hayatta birçok kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Okumuş, kamuoyunda sektörle ilgili birçok yanlış bilginin olduğuna dikkati çekti.

Sektörde 96 akaryakıt dağıtım şirketi ve 13 bine yakın akaryakıt bayisi ile 98 otogaz dağıtım şirketi ve 11 bine yakın otogaz bayisinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Okumuş, şöyle devam etti:

"Geçmişte dağıtım şirketi kurmak, bayilik yapmaktan daha kolaydı. Bu kolaylık, çok sayıda 'çantacı' tabir edilen dağıtım şirketini ortaya çıkarttı. 2019 yılında [b]Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK)[/b] yaptığı düzenlemeyle dağıtım sektörüne giriş zorlaştı. Getirilen şartlarla bu işe yatırım yapan, sermaye yatıran gerçek kişiler kalacak. Tahminimiz, 2020'nin sonunda 96 dağıtım şirketinden yüzde 50'sinin elenmesi yönünde."

Okumuş, EPDK’nin yaptığı çalışmaların akaryakıt sektörüne ciddi anlamda disiplin getirdiğini söyledi.

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığının 2019 yılında e-irsaliye, e-fatura gibi önemli düzenlemeler yaptığını, bu yılın ilk ayından itibaren de sahada denetimlerini artırdığını belirten Okumuş, EPDK’ye ve Hazine ve Maliye Bakanlığına, sektörün disipline edilmesi için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkürler etti.

[b]10 NUMARA YAĞ VE JET YAKITI KULLANIMI AZALDI[/b]

Birkaç yıl öncesinde en büyük sorunlarının, araçlarda 10 numara yağ ve jet yakıtının kullanımı olduğunu anımsatan Okumuş, EPDK'nin aldığı kararlar sayesinde 10 numara yağ ve jet yakıtı kullanımının ciddi miktarda azaldığını söyledi.

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) çok yüksek olmasının usulsüzlükleri cazip hale getirdiğini belirten Okumuş, şunları kaydetti:

"ÖTV'nin yanında en büyük problem Katma Değer Vergisi (KDV). Bir hafta önce Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilgili talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV'nin olmaması, KDV'nin ÖTV'ye dahil edilmesi. Ülkemizde akaryakıt sektöründe kayıt dışılığı önlemek için atılacak en önemli adım budur. Sektörde fatura ticareti ciddi bir sorun.
[/b]

Geçen yıl 2 milyon 723 bin ton satılmadan faturalandırılan akaryakıt söz konusu. Söz konusu akaryakıtın parasal karşılığı 15 milyar lira civarında. Devletimiz burada büyük bir kayba uğruyor, bu kaybın önlenmesi gerekiyor."

[b]EN BÜYÜK 15 DAĞITICININ SATIŞI YÜZDE 8,9 DÜŞTÜ[/b]

Bazı dağıtım şirketleri arasındaki ticarete değinen Okumuş, akaryakıt sektöründeki 96 dağıtıcı en büyük 15 firmanın satışlarının yüzde 8,9 oranında düştüğüne, kalan firmaların satışlarının ise yüzde 30'un üzerinde arttığına dikkati çekti.

Deniz ve hava taşıtlarına verilen ÖTV'siz yakıtların çeşitli yöntemlerle illegal olarak piyasada pazarlandığını ifade eden Okumuş, "Bazı dağıtım şirketleri, bayileri ile anlaşarak tek irsaliye ile onlarca tanker akaryakıt ikmali yaptıktan sonra sadece tek irsaliye için fatura tanzim ediyor.

Bir başka ifadeyle aynı irsaliye ile 5 tanker akaryakıt ikmali yapılıp gönderilirken bunların sadece bir tanesi için fatura kesilmiş oluyor. Bunun sonucunda devletimizin hazinesi büyük ölçüde vergi kaybına uğrarken sektörümüzde de önemli boyutlarda haksız rekabetin yaşanmasına yol açıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Akaryakıt istasyonlarının her birini enerji ikmal noktasına dönüştürmek için projeler ürettiklerini belirten Okumuş, bu kapsamda istasyon çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulmaya başlandığını söyledi. Okumuş, elektrikli otomobillere yönelik şarj altyapısı için en uygun yerin akaryakıt istasyonları olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu öğeyi yazdır